Op de vernieuwde website van de Actuele Hoogtekaart van Nederland - het AHN - lees ik hoe ze juist bebouwing proberen uit de meetresultaten te houden:
[quote]Filtering
Het doel van het AHN is een landelijk bestand te vervaardigen dat zeer precies en gedetailleerd het maaiveld representeert. Dit betekent dat de reflecties van de laserstraal op vegetatie, bebouwing en andere objecten niet in het eindproduct zouden mogen voorkomen. De aannemers hebben hiervoor zeer geavanceerde filterprocedures ontwikkeld, waarbij op basis van het verloop van de hoogte, de steilheid en het voorkomen van hoge en lage reflecties door elkaar wordt bepaald welke laserpunten niet voldoen aan de definitie van het maaiveld.
Dit proces wordt binnen het AHN filteren genoemd; in het algemeen is het een vorm van classificatie: het indelen van de data in klassen, in dit geval maaiveld en niet-maaiveld zoals begroeiing en bebouwing.
Het belang van een juiste ligging van het maaiveld is zo groot dat van de aannemers wordt verwacht dat zij minutieus nagaan of de filtering op de juiste wijze is uitgevoerd. Daartoe inspecteren zij 100% van het gefilterde bestand.
Tot de producten van het AHN behoort niet alleen het maaiveldbestand, ook de uitgefilterde niet-maaiveld-laserpunten zijn als bestand verkrijgbaar. Dit bestand is voor bepaalde gebruikers zeer waardevol, omdat men er bijvoorbeeld de ruwheid van de vegetatie in uiterwaarden mee kan bepalen (voor het bepalen van de waterafvoer van de rivierbedding) en gebouwen driedimensionaal mee kan reconstrueren.
Interpolatie
Van het AHN-2 zijn de originele laserpuntreflecties leverbaar. Dit zijn onregelmatige ‘puntenwolken’, die voor de meeste gebruikers lastig te verwerken zijn en bovendien kolossaal van omvang. Omwille van een eenvoudiger gebruik worden deze puntenwolken geïnterpoleerd tot een rasterbestand met één hoogtewaarde per 50 x 50 cm. Daarnaast vervaardigen de aannemers voor een grootschaliger gebruik (geodeten spreken overigens van kleinschaliger) een hoogtebestand met één hoogtewaarde per 5 x 5 meter.
http://www.ahn.nl/wat_is_het_ahn/techniek_van][u]AHN - Techniek van inwinning en productie van het AHN[/u
[/quote]
Waarschijnlijk kom je op die manier ook aan de hoogte voor een postcode, gedetailleerde maar ook enigszins gedateerde informatie over die interpolatie-methode:
[quote]De Digitale Hoogte Modellen van het AHN
In een Digitaal Hoogte Model (DHM) is een hoogte gegeven op de snijpunten van een regelmatig raster of grid. De drie standaard DHM’s van het AHN hebben gridgroottes van 5x5 meter, 25x25 meter en 100x100 meter. In de volgende drie paragrafen worden de methodes waarop deze drie DHM’s worden verkregen besproken.
Het 5x5 meter DHM wordt verkregen door de omliggende laserpunten te interpoleren naar een vierkant, regelmatig raster. De interpolatietechniek welke wordt gebruikt voor productie van het 5x5meter DHM’s is een zogenaamde gewogen gemiddelde interpolatie. Het gewicht dat bij interpolatie aan omliggende metingen wordt gegeven is afhankelijk van de afstand tot het te interpoleren punt.
Deze techniek is bekend onder de naam ‘inverse squared distance weighting’.
http://www.geo-loket.nl/ahn/gebruiksaanwijzing/docs/degridsvanhetahn.pdf][u]De Grids van het Actueel Hoogtebestand Nederland[/u
[/quote]
Op de bewuste webpagina geeft het AHN zelf al aan, “… niet alle postcides zijn beschikbaar”:
[quote]Postcode hoogtetool
Door het intikken van uw postcode kunt u een indicatie krijgen van de maaiveldhoogte van uw eigen omgeving.
Deze hoogtetool geeft een gemiddelde hoogte van alle hoogtemetingen binnen een straal van 600 meter van uw postcodegebied. Dit is snel maar indicatief. let op: niet alle postcides zijn beschikbaar.
De waarden zijn afgerond op decimeters t.o.v. het Normaal Amsterdams Peil (NAP). De hoogten zijn afkomstig van het Actueel Hoogtebestand Nederland. Afwijkingen (groter dan 1 meter) met de exacte hoogte kunnen voorkomen, bijvoorbeeld binnen de bebouwde kom.
Hoe hoog woon jij? | AHN][u]AHN hoogtekaart[/u
[/quote]
Je kan met die ‘postcode-hoogtetool’ tevergeefs een rij nieuwere postcode’s afgaan, zoals destijds
http://www.foondump.nl/forum/viewtopic.php?p=3157#3157]hier
in het forum, met postcode 9979XZ, de al langer geleden toegekende postcode van Google’s ‘datacenter’ in de Eemshaven, een één jaar oude postcode als die voor Schokland, 8319AB, of een recent [u]probleemgeval[/u, postcode 8242KB in Lelystad.
Als de website van AHN opeens geen foutmelding (‘invalid’) geeft dan moet je aan de “leeftijd” van een al of niet ontbrekende postcode kunnen zien in welk jaar die gegevens online gezet zijn - of eventueel nog voor het laatst bijgewerkt zijn.
De verzamelde hoogtemetingen zo te ‘interpoleren’ dat ze een waarde opleveren voor het peil van ieder 6-cijferig postcode-gebiedje, dat is veel werk? Eens per jaar krijgt het AHN niet voor elkaar?
Juist wel de hoogte van gebouwen? Las afgelopen week over dit zgn. 3Dshapes-
http://www.objectvision.nl/projects/3dShapes.rar][u]bestand[/u
dat bij een bedrijf, ObjectVision, op de website staat.
Zou een combinatie van hoogtes en oppervlakken van bebouwing zijn, op basis van de gegevens van het AHN en het Kadaster:
[quote]Nederland in 3D
De 3dShapes is een landsdekkende databank van functionele objecten met hoogte informatie.
De functionele klassificatie (zie legenda) is gebaseerd op de LUMOS database.
Daarnaast is voor de totstandkoming van de 3dShapes gebruik gemaakt van de Top10Vector en de AHN.
http://www.objectvision.nl/geodms/products/3DShapes.htm][u]Object Vision - project GESO[/u
[/quote]
In het bestand zie je in ieder geval dezelfde karakteristieke
http://besteltool.ahn.nl/bestel/utrecht25/utrecht.php][u]kaartindeling[/u
als die van de AHN-hoogtebestanden zelf.